Dziwnów

Błękitna Flaga 2020 dla Dziwnowa

Plaża Dziwnów

Poland – Beach

Blue Flag season

01-07 to 31-08

Blue Flag since 2013

Price

Free entrance for all public

Facilities and characteristics

  • Kiosk
  • Disabled friendly
  • Disabled can access water
  • Visually impaired can access water
  • Lifeguards on beach
  • The beach is sandy

Contact Information

Gmina Dziwnów 72-418 Dziwnow, Poland

GPS coordinates – Google Maps:

54.029951665516954,14.76462721824646


Serwis: https://znoclegami.pl/dziwnow/ – Tanie noclegi, kwatery, pokoje gościnne w Dziwnowie

Dziwnów

miasto w województwie zachodniopomorskim

Dziwnów (hist. Dyuennow, Diuenow,  Dievenau, niem. Dievenow) – miasto w północno-zachodniej Polsce, nad Morzem Bałtyckim, w woj. zachodniopomorskim, w powiecie kamieńskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Dziwnów przy drodze nr 102. Miejscowość wypoczynkowa z letnim kąpieliskiem morskim i portem morskim.

Dziwnów leży w środkowej części wybrzeża woj. zachodniopomorskiego, w północnej części powiatu kamieńskiego. Miasto położone jest nad Morzem Bałtyckiem, przy ujściu cieśniny Dziwny do Morza Bałtyckiego . Od południa miasto leży nad Zalewem Kamieńskim i Zatoką Wrzosowską, które są częścią Dziwny. Miejscowość znajduje się na Pobrzeżu Szczecińskim, część zachodnia na Półwyspie Międzywodzkim na wyspie Wolin, natomiast wschodnia na mierzei należącej do mezoregionu Wybrzeże Trzebiatowskie. Według danych z 1 stycznia 2014 powierzchnia miasta wynosi 4,97 km².

Dziwnów znajduje się w północnej części Pomorza Zachodniego. W latach 1946–1998 Dziwnów administracyjnie należał do woj. szczecińskiego.

Atrakcje turystyczne

W Dziwnowie nad morzem wyznaczono letnie kąpielisko obejmujące 800 m linii brzegowej (od ul. Parkowej do ul. Żeromskiego).

Most zwodzony nad Dziwną, łączący z wyspą Wolin, na zachodnim skraju miasta, u wjazdu drogą od strony Międzyzdrojów.

U wejścia do portu dwa falochrony, jednakowej długości 350 m. Widokowa promenada nadmorska wzdłuż Parku Zdrojowego z okazałym starodrzewem.

Port rybacki przy nabrzeżu Dziwny wraz z zabudowaniami byłej spółdzielni rybackiej Belona. W 2013 roku otwarto obok nową całoroczną marinę na około 60 jachtów, znajdującą się na Zachodniopomorskim Szlaku Żeglarskim.

Latem z przystani pasażerskiej trzy „pirackie” statki: RozaWeneda i Korsarz, które zabierają turystów w 2,5-godzinne rejsy po Bałtyku. Natomiast kolejny statek – Victoria I – kursuje do Kamienia Pomorskiego i z powrotem.

Aleja Gwiazd Sportu, na której znajdują się repliki medali słynnych sportowców i hala sportowa. Festiwal od 2001 odbywa się w każde wakacje.

Finałem sportowego festiwalu, tradycyjnie odbywającego się w okolicach 17 sierpnia, jest bieg memoriałowy Cztery mile Jarka – pamięci lekkoatlety Jarosława Marca, byłego reprezentanta Polski w biegu na 400 m. Jarosław Marzec pochodził z Dziwnowa, zginął w tragicznym wypadku samochodowym, 17 sierpnia 1998, na drodze pod Ostromicami.

Przez miasto prowadzą znakowane szlaki turystyczne:

  •  E9 Szlak Nadmorski im dr. Czesława Piskorskiego (Międzyzdroje→ Kołobrzeg)
  •  R10 Zielony Szlak Rowerowy Nadmorski (Międzyzdroje→ Kołobrzeg)

W 2010 roku w mieście wdrożony został System Informacji Mobilnej, oparty o kody 2d, który swoim zasięgiem obejmuje wszystkie miejscowości gminy.

Planowana jest organizacja szlaku wodnego Berlin – Szczecin – Bałtyk.

W 2012 otwarto Nadmorski Park Miniatur przedstawiający miniatury zabytków polskiego wybrzeża, w tym np. latarnie morskie. Po parku kursuje miniaturowa kolejka wąskotorowa.

Architektura

Kościoły parafialne

Kościół pw. św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny

  • Kościół parafialny pw. Św. Józefa Oblubieńca NMP, współczesny, poświęcony 28 sierpnia 1977, w centrum, nad Dziwną, przy ul. Kościelnej. Kościół o kształcie łodzi, nawiązuje do symboliki pierwotnego kościoła i trudu pracy na morzu, zbudowany w miejscu remizy ratownictwa morskiego.
  • Kościół parafii wojskowej pw. Matki Bożej Różańcowej, przy ul. Dziwnej 10b/4, konsekrowany 15 kwietnia 2007, na południowo-zachodnim krańcu miasta, po drugiej stronie mostu zwodzonego, na wyspie Wolin. Mieszkańcy parafii, to w większości marynarze 8 Flotylli Obrony Wybrzeża i ich rodziny.

Zabytki

  • zespół pensjonatu przy ul. Mickiewicza 3, obejmujący pensjonat I z początku XX, pensjonat II z początku XX w. oraz ogród,
  • willa z otoczeniem przy ul. Parkowej 5 z początku XX w.,

Miejsca pamięci narodowej

  • Pomnik z tablicą pamiątkową ku czci żołnierzy polskich z 2 Dywizji Piechoty im. Henryka Dąbrowskiego I Armii WP poległych w 1945 w walkach na Mierzei Dziwnowskiej. Pomnik odsłonięty w 1963 znajduje się na wschodnim skraju miasta, na skwerze, między główną drogą Międzyzdroje-Kołobrzeg (ul. Wybrzeże Kościuszki) a ulicą Kaprala Koniecznego.
  • Pomnik-kotwica z łańcuchem okrętowym i tablicą pamiątkową, poświęcony rybakom, którzy zginęli na morzu. Pomnik odsłonięty w 1981, ustawiony na nabrzeżu portowym.

https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Dziwn%C3%B3w