Dźwirzyno

Błękitna Flaga 2020 dla Dźwirzyna

Kąpielisko Dźwirzyno

Poland – Beach

Blue Flag season

01-07 to 31-08

Price

Free entrance for all public

Facilities and characteristics

 • Kiosk
 • Disabled friendly
 • Disabled can access water
 • Lifeguards on beach
 • The beach is sandy
 • The site is coastal

About the site

Nadbałtycka plaża w Dźwirzynie jest piaszczysta i szeroka, z wydzielonym strzeżonym latem kąpieliskiem, a od lądu oddzielają ją malownicze wydmy z lasem sosnowym.

Zadbana plaża oraz czysta woda morska zachęca do kąpieli morskich i słonecznych.

Contact Information

GOSTiR Dżwirzno Dźwirzyno, Poland http://www.gminakolobrzeg.pl

GPS coordinates – Google Maps:

54.150594,15.397265


Serwis: https://znoclegami.pl/dzwirzyno/ – Tanie noclegi, kwatery, pokoje gościnne w Dźwirzynie

Dźwirzyno

wieś w województwie zachodniopomorskim

Dźwirzyno (niem. Kolberger Deep) – wieś sołecka w północno-zachodniej Polsce, w województwie zachodniopomorskim, w powiecie kołobrzeskim, w gminie Kołobrzeg. Miejscowość położona jest nad Morzem Bałtyckim, na Pobrzeżu Szczecińskim, nad jeziorem Resko Przymorskie.

Dźwirzyno to miejscowość wypoczynkowa z portem morskim, letnim kąpieliskiem i rozbudowaną bazą wypoczynkowo-turystyczną.

Dźwirzyno leży w środkowej części wybrzeża woj. zachodniopomorskiego, w północno-zachodniej części powiatu kołobrzeskiego. Miejscowość położona jest nad Morzem Bałtyckim, na północno-wschodnim brzegu jeziora Resko Przymorskie. Dźwirzyno leży nad rzeką Starą Błotnicą, na Wybrzeżu Trzebiatowskim – jednym z mezoregionów Pobrzeża Szczecińskiego. Wieś jest położona ok. 10 km na zachód od Kołobrzegu.

Dźwirzyno leży na Pomorzu Zachodnim. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa koszalińskiego.

Od wschodu i zachodu, a także od rzeki Błotnicy i brzegu jeziora, miejscowość jest otoczona przez obszary programu Natura 2000, tj. Trzebiatowsko-Kołobrzeski Pas Nadmorski oraz w zbliżonych granicach obszar specjalnej ochrony ptaków „Wybrzeże Trzebiatowskie”.

Środowisko naturalne

Plaża w Dźwirzynie, nadmorski las oraz całoroczne domki nad morzem Pelikan Resort

Wzdłuż szerokiej plaży ciągnie się na wydmach nieduży las sosnowy.

Przy ul. Wyzwolenia 8 rośnie 16 dębów szypułkowych będących pomnikami przyrody. Ich wysokość wynosi od 18 do 20 m; obwód 125–250 cm.

Pomiędzy plażą a obszarem zabudowanym występuje pas wydm nadmorskich o zróżnicowanej budowie i kształcie. Pola wydmowe w Dźwirzynie mają szerokość do 0,5 km i maksymalną wysokość do 15,2 m n.p.m. W zachodniej części miejscowości wydma zanika na szerokość kilkudziesięciu metrów.

Obszar Dźwirzyna na północ od ul. Wyzwolenia został objęty obszarem chronionego krajobrazu Koszaliński Pas Nadmorski. Tereny wokół Dźwirzyna zostały objęte Trzebiatowsko-Kołobrzeskim Pasem Nadmorskim.

Infrastruktura

W Dźwirzynie znajduje się port rybacki na przetoce łączącej jezioro z morzem. Nad Reskiem Przymorskim znajduje się przystań żeglarsko-kajakowa, a także stanica wodna.

W miejscowości znajduje się placówka pocztowa, apteka, posterunek policji, a także kościół pw. Matki Bożej Uzdrowienia Chorych wybudowany w latach 1982–99.

W Dźwirzynie zostało wyznaczone letnie kąpielisko morskie o obejmujące 730 m linii brzegowej, z 4 odcinkami plaży strzeżonej po 100 m każdy. W sezonie 2013 r. sezon kąpielowy określono na okres od 22 czerwca do 9 września. W 2012 r. kąpielisko Dźwirzyno spełniało obowiązkowe wymogi jakościowe dla wody w kąpielisku Unii Europejskiej.

Kultura i turystyka

Położenie nad morzem i jeziorze Resko Przymorskie sprawia, że oprócz wypoczynku na plaży istnieje możliwość wędkowania i uprawiania sportów wodnych.

Dźwirzyno jest letniskiem z rozbudowaną bazą wypoczynkowo-turystyczną. Znajduje się tutaj szereg ośrodków wypoczynkowych, kwater prywatnych, kempingów, 5- i 4-gwiazdkowy hotel.

Od 1996 roku corocznie w lipcu odbywa się Ogólnopolski Bieg „Ku Słońcu” o Puchar Wójta Gminy Kołobrzeg. Zawody odbywają się na trasie Dźwirzyno–Grzybowo–Dźwirzyno o dystansie 10 km i przebiegają plażą, duktem leśnym, drogą asfaltową i drogą betonową do mety.

Przez miejscowość biegnie międzynarodowy Szlak Rowerowy Wokół Bałtyku (R-10), będący częścią sieci EuroVelo (EV10). W 2018 dla jego potrzeb wybudowano specjalną kładkę przebiegającą przez wędrujące wydmy wraz z tarasem widokowym. Przez miejscowość przechodzi  pieszy Szlak Nadmorski. W miejscowościach wypoczynkowych wzdłuż wybrzeża ma przechodzić nadmorska międzynarodowa trasa rowerowa.

Planowana jest budowa Centrum Sportów Wodnych nad jez. Resko Przymorskie (koszt: 11 mln zł).

Obiekty sportowe

Gminne Centrum Sportu i Rekreacji w Dźwirzynie:

 • dwa korty do tenisa ziemnego
 • kort do badmintona
 • boisko do koszykówki
 • boisko do siatkówki
 • boisko do piłki nożnej
 • minigolf
 • siłownia zewnętrzna
 • plac zabaw zewnętrzny
 • hala sportowa

Pływalnie:

 • basen kryty sportowy i rekreacyjny w hotelu Senator – otwarte dla gości z zewnątrz
 • basen odkryty w ośrodku Bałtyk – otwarte dla gości z zewnątrz

Inne:

 • Kręgielnia 6 torów w hotelu Senator – otwarte dla gości z zewnątrz
 • Świat saun w hotelu Senator – otwarte dla gości z zewnątrz
 • Baza treningowa klubu przeciągania liny UKS ANCORA SHARKS – ogrody działkowe Resko

https://pl.m.wikipedia.org/wiki/D%C5%BAwirzyno