Międzywodzie

Błękitna Flaga 2020 dla Międzywodzia

Plaża Międzywodzie

Poland – Beach

Blue Flag season

01-07 to 31-08

Price

Free entrance for all public

Facilities and characteristics

  • Kiosk
  • Disabled friendly
  • Disabled can access water
  • Visually impaired can access water
  • Lifeguards on beach
  • The beach is sandy
  • The site is coastal

Contact Information

Gmina Dziwnów Międzywodzie, Poland

GPS coordinates – Google Maps:

54.00941309322549,14.691166877746582


Serwis: https://znoclegami.pl/miedzywodzie/ – Tanie noclegi, kwatery, pokoje gościnne w Międzywodziu

Międzywodzie

wieś w województwie zachodniopomorskim

Międzywodzie (do 1945 niem. Heidebrink) – wieś w północnej Polsce, położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie kamieńskim, w gminie Dziwnów. Miejscowość wypoczynkowa z letnim kąpieliskiem na wyspie Wolin.

Według danych z 31 grudnia 2009 r. wieś miała 635 stałych mieszkańców.

Położenie

Miejscowość położona we wschodniej części wyspy Wolin na Półwyspie Międzywodzkim, pomiędzy Bałtykiem a Zalewem Kamieńskim – stąd nazwa wsi. Leży przy drodze wojewódzkiej nr 102 Międzyzdroje – Kołobrzeg, między Kołczewem (7 km) a Dziwnowem (5 km). Około 1 km za Międzywodziem w kierunku zachodnim znajduje się lokalna droga do Wolina (trasa turystyczna).

W latach 1946-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa szczecińskiego.

Infrastruktura

Kąpielisko dysponujące rozwiniętą bazą wypoczynkową, rekreacyjną i rehabilitacyjną. Latem działa w Międzywodziu niewielkie kino, dostępne są również wypożyczalnie pojazdów (skuterów, rowerów, gokartów), punkty wywoływania zdjęć, automaty z grami wideo, bilard. W miejscowości funkcjonują liczne punkty gastronomiczne, sklepy spożywcze, kioski oraz stoiska.

W Międzywodziu nad morzem wyznaczono letnie kąpielisko obejmujące 600 m linii brzegowej (od ul. Westerplatte do ul. Szkolnej). Część plaży w Międzywodziu jest strzeżona przez ratowników WOPR. Plaża kończy się na wschód od Międzywodzia przy ujściu Dziwny.

W miejscowości funkcjonuje placówka pocztowa i punkt apteczny.

Swoją siedzibę miał tutaj klub sportowy „Bałtyk” Międzywodzie (A-klasa piłki nożnej do 2017 r.).

Znajduje się tutaj także kościół parafialny pw. Wniebowzięcia NMP.

Historia

Pierwsze kąpielisko powstało na przełomie XIX-XX wieku, do 1939 rozwijało się w bardzo powoli. Po II wojnie światowej nastąpił znaczny rozwój, powstała promenada widokowa na wale wydm, wybudowano liczne ośrodki wczasowe i kolonijne, biblioteka, punkt ochrony zdrowia i posterunek Milicji Obywatelskiej.

W latach 1992–2000 w Międzywodziu była ustalona przystań morska.

W latach 1974–2005 Międzywodzie miało status miejscowości spełniającej warunki do prowadzenia lecznictwa uzdrowiskowego, dzięki czemu mogły być prowadzone tu zakłady lecznictwa. W oparciu o właściwości warunków naturalnych ustalono dla zakładów lecznictwa w Międzywodziu kierunki leczenia: choroby narządów ruchu i reumatyczne oraz kierunek klimatyczno-usprawniający.

https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Mi%C4%99dzywodzie