Błękitna Flaga 2020 dla Pobierowa
Kąpielisko Pobierowo
Poland – Beach
Blue Flag season
28-06 to 30-09
Blue Flag since 2005
Price
Free entrance for all public
Facilities and characteristics
- Kiosk
- Disabled friendly
- Disabled can access water
- Visually impaired can access water
- The beach is sandy
- The site is coastal
Contact Information
Gmina Rewal
GPS coordinates – Google Maps:
54.06254533282729,14.933340807934542
Serwis: https://znoclegami.pl/pobierowo/ – Tanie noclegi, kwatery, pokoje gościnne w Pobierowie
Turystyka
Pobierowo – Plaża
Pobierowo dysponuje najbardziej rozwiniętą i różnorodną bazą noclegową i gastronomiczną w gminie Rewal. Walorami turystycznymi miejscowości są: położenie nad morzem, piaszczyste plaże, sosnowe lasy. W okresie letnim przyjeżdża tutaj kilkanaście tysięcy wczasowiczów. W Pobierowie znajduje się wiele ośrodków wczasowych i wypoczynkowych, kwater prywatnych, domków kempingowych i pól namiotowych. Tradycją stały się już festyny rodzinne, turnieje sportowe, koncerty znanych zespołów i regaty żeglarskie. Spełniając najwyższe europejskie normy ekologiczne, Pobierowo, jako pierwsza miejscowość w gminie Rewal otrzymało certyfikat prestiżowego międzynarodowego programu fundacji na rzecz edukacji ekologicznej FEE Błękitna Flaga. Jedną z atrakcji Pobierowa jest „Akademia Słońca – Strefa Aktywnego Wypoczynku“, która otrzymała certyfikat Polskiej Organizacji Turystycznej dla Najlepszego Produktu Turystycznego roku 2005.
W Pobierowie nad morzem wyznaczono letnie kąpielisko obejmujące 400 m linii brzegowej.
W Pobierowie znajduje się Szkolne Schronisko Młodzieżowe „Fala” PTSM. Od 2017 roku budowany tu jest największy hotel w Polsce – z 2,2 tysiącami miejsc noclegowych. Powstaje on na niespełna 30-hektarowym terenie, z sześciopiętrową kondygnacją.
Szlaki turystyczne
Przez Pobierowo przebiegają: dwa szlaki turystyczne:
- Szlak Pobrzeża Rewalskiego
- Szlak Nadmorski im. Czesława Piskorskiego (Europejski Szlak Dalekobieżny E-9)
oraz dwa znakowane szlaki rowerowe gminy Rewal:
- „Letniskowy Szlak Pobierowa”
- „Zachodni Szlak Łącznikowy”.
Pobierowo
wieś w województwie zachodniopomorskim
Pobierowo (do 1945 niem. Poberow) – wieś, nadmorska miejscowość wypoczynkowa z kąpieliskiem morskim w północno-zachodniej Polsce, położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie gryfickim, w gminie Rewal.
Pobierowo (do 1945 niem. Poberow) – wieś, nadmorska miejscowość wypoczynkowa z kąpieliskiem morskim w północno-zachodniej Polsce, położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie gryfickim, w gminie Rewal.
Położenie
Wieś położona jest na Wybrzeżu Trzebiatowskim wchodzącym w skład makroregionu Pobrzeże Szczecińskie. Pas zieleni o szerokości 2 km ciągnący się w tym rejonie wzdłuż brzegu Bałtyku, chroni okolicę przed wiatrami morskimi. Jest to najbardziej wysunięta na zachód miejscowość gminy Rewal. Pobierowo pod względem powierzchni zajmuje pierwsze miejsce w gminie Rewal. Ulica Grunwaldzka, ma prawie 4 kilometry długości i łączy wschodni i zachodni kraniec tej miejscowości.
W latach 1945–1954 miejscowość należała do gminy Gostyń, a w latach 1954–1973 do gminy Świerzno.
W latach 1946–1998 miejscowość położona była w województwie szczecińskim.
Na południe od Pobierowa przebiega droga wojewódzka nr 102.
Sąsiednie miejscowości to:
- Łukęcin (gmina Dziwnów, powiat kamieński)
- Gostyń (gmina Świerzno, powiat kamieński)
- Pustkowo (gmina Rewal, powiat gryficki)
Przyroda
Według rejonizacji fizycznogeograficznej Polski, Pobierowo znajduje się w mezoregionie Wybrzeża Trzebiatowskiego, należącego do makroregionu Pobrzeża Szczecińskiego. Obszar mezoregionu rozciąga się wąskim pasem wzdłuż wybrzeża morskiego od cieśniny Dziwny po ujście Parsęty. Obszar miejscowości charakteryzuje się pasmowym układem głównych form geomorfologicznych o zróżnicowanych warunkach hydrogeologiczno-litologicznych, różnym sposobie użytkowania i formach ochrony, podkreślających specyfikę położenia w przestrzeni przyrodniczo-geograficznej:
- morski pas przybrzeżny z piaszczystymi plażami, wałami mierzejowo-wydmowymi i brzegami klifowymi,
- wysoczyzny morenowe,
- równina torfowiskowa pradoliny przymorskiej.
Dużą rolę w powiązaniach zewnętrznych odgrywają lasy nadmorskie tworzące 2 rozległe kompleksy wzdłuż wybrzeża. Szczególną funkcją lasów jest ochrona strefy brzegowej i bardzo podatnego na degradację środowiska glebowego siedlisk wydmowych, kształtowanie mikroklimatu nadmorskiego, tworzenie ciągów ekologicznych. Wzdłuż wybrzeża morskiego wyznaczony jest pas techniczny w celu jego ochrony. Jest to strefa wzajemnego, bezpośredniego oddziaływania wód morskich i lądu.