Błękitna Flaga 2020 dla Wapnicy
Marina Wapnica
Poland – Marina
Blue Flag season
27-06 to 31-08
Blue Flag since 2014
Price
Free entrance for all public
Facilities and characteristics
- Kiosk
- Disabled friendly
- The site is inland
About the Site
Położona niemalże u wylotu Zalewu Szczecińskiego do morza, przy prastarej drodze wodnej, nieopodal Wysp Delty Wstecznej cieśniny Świny, wtopiona w świat przyrody Wolińskiego Parku Narodowego.
Od momentu oddania do użytkowania w 2013roku marina zyskała popularność i sympatię żeglarzy, niemalże od pierwszego dnia przyciągając miłośników wiatru i otwartych przestrzeni. Nie tylko tych pływających pod polską banderą.
Z myślą o rozwijającej się i coraz popularniejszej turystyce żeglarskiej, w krótkim czasie pogłębiono i przebudowano dawny zaniedbany basen portowy, tak by można było bezpiecznie wpłynąć i wygodnie zacumować. A jednocześnie mogą znaleźć tutaj schronienie 52 jednostki pływające, o zanurzeniu maxymalnie do 2,5 m.
Zaroiło się więc przy nabrzeżach i pomostach: można podziwiać kunszt odwiedzających marinę starannie utrzymanych starych łodzi z ich tradycyjnym takielunkiem i wyposażeniem, przeważają popularne jachty zatokowe, ale już w pierwszych dniach zawitały tutaj i najnowsze konstrukcje. ( dobrze by było zastąpić to określenie – konstrukcje).
Obowiązkowy klar na pokładzie i niekończące się „morskie opowieści” od razu wytworzyły specyficzną atmosferę tego urokliwego miejsca.
Zbudowano tradycyjne nabrzeże cumownicze, szczególnie z myślą o jachtach większych, o długości do 12 metrów.
Ale są nieczęsto jeszcze w krajobrazie naszych marin spotykane pomosty i trapy pływające, szczególnie wygodne dla niewielkich jednostek.
Marina w Wapnicy posiada pełną infrastrukturę, odpowiadającą najnowszym standardom tego typu niewielkich obiektów.
Slip, efektowny budynek bosmanatu to poza koniecznymi pomieszczeniami biurowymi i administracyjnymi, pomieszczenie sprzyjające lądowym ucztom, zaplecze techniczne i dobrze wyposażone sanitariaty.
Mimo, że jest to najmłodsza z marin na Zachodniopomorskim Szlaku Żeglarskim zdążyła się już dobrze wpisać się w kalendarz tradycyjnych na Zalewie imprez.
Kulminacją sezonu były bardzo udane regaty o Międzyzdrojską Błękitną Wstęgę Zalewu Szczecińskiego – nowa impreza, która przyciągnęła nie tylko szczecińską brać żeglarską.
Przypływając do Mariny w Wapnicy nie można jednak zapominać o rozkoszowaniu się okolicą.
Trzeba koniecznie, na przykład zamiast szotów ująć w dłonie kierownice roweru, by lepiej poznać niezwykłe i ciekawe otoczenie wapnickiej mariny, dając jachtom czas na bezpieczny odpoczynek.
Contact Information
Gmina Międzyzdroje 72-500 Wapnica, Poland
GPS coordinates – Google Maps:
Serwis: https://znoclegami.pl/wapnica/ – Tanie noclegi, kwatery, pokoje gościnne w Wapnicy
Wapnica (powiat kamieński)
wieś w województwie zachodniopomorskim
Wapnica (niem. Kalkofen) – wieś w województwie zachodniopomorskim, w powiecie kamieńskim, w gminie Międzyzdroje, 5,5 km na południe od Międzyzdrojów.
Wieś położona na wyspie Wolin, wzdłuż południowego skraju Doliny Trzciągowskiej, pomiędzy leśnymi Pagórkami Lubińsko-Wapnickimi Wolińskiego Parku Narodowego. Na południu Jezioro Turkusowe i obszar ochrony ścisłej im. prof. Władysława Szafera. 1 km na wschód-północny wschód obszar ochrony ścisłej im. dr. Bogdana Dyakowskiego. Na zachodzie, nad jeziorem Wicko Wielkie (zatoka Zalewu Szczecińskiego) – port Wapnica.
Wieś letniskowa, założona w połowie XVII w., dawniej znana z rozległych pokładów kredy (porwak lodowcowy), która była tu wydobywana na potrzeby dużej cementowni w pobliskim Lubinie (0,5 km na południe od portu w Wapnicy).
Jezioro Turkusowe – jedna z atrakcji Wolińskiego Parku Narodowego, na południu Wapnicy. Jezioro powstało na skutek zalania wyrobisk dawnej kopalni kredy wodami podskórnymi. Na południowym wysokim brzegu (Piaskowa Góra) punkt widokowy. W pobliżu znakowany niebieski turystyczny Szlak Nad Bałtykiem i Zalewem Szczecińskim (Międzyzdroje→ Wolin).
Znajduje się tu również Szkoła Podstawowa nr 2 przy ul. Jodłowej 3.
Kaplica adaptowana z budynku mieszkalnego (ul. Turkusowa 7). W pobliżu (ul. Turkusowa 9) plebania parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Lubinie.
W latach 1975–1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa szczecińskiego.
Pomniki przyrody i drzewa pomnikowe
- cisy na ul. Turkusowej:
- „Turkus 1” – o obwodzie 270 cm
- „Turkus 2” – o obwodach 105+55+90 cm
- „Turkus 3” – o obwodach: 45+60+50+50 cm
- „Turkus 4” – o obwodzie 70 cm
- „Turkus 5” – o obwodzie 170 cm
- „Turkus 6” – o obwodach 125+90 cm
- dąb „Prastary” (u. Turkusowa) o obwodzie 705 cm, podpalony w 2015 roku
- dęby „Bliźniaki”
- dęby „Pamięci” (ul. Turkusowa i ul. Jodłowa) o obwodzie średnim 250 cm, dęby zasadzone na rzucie trójkąta równobocznego o boku 2 m
- dąb „Perun” – dąb szypułkowy (ul. Turkusowa 16)
- dęby szypułkowe na ul. Turkusowej:
- dąb „Orlik 1”,
- dąb „Orlik 2”,
- dąb „Orlik 3”
https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Wapnica_(powiat_kamie%C5%84ski)