Wapnica

Błękitna Flaga 2020 dla Wapnicy

Marina Wapnica

Poland – Marina

Blue Flag season

27-06 to 31-08

Blue Flag since 2014

Price

Free entrance for all public

Facilities and characteristics

 • Kiosk
 • Disabled friendly
 • The site is inland

About the Site

Położona niemalże u wylotu Zalewu Szczecińskiego do morza, przy prastarej drodze wodnej, nieopodal Wysp Delty Wstecznej cieśniny Świny, wtopiona w świat przyrody Wolińskiego Parku Narodowego.
Od momentu oddania do użytkowania w 2013roku marina zyskała popularność i sympatię żeglarzy, niemalże od pierwszego dnia przyciągając miłośników wiatru i otwartych przestrzeni. Nie tylko tych pływających pod polską banderą.
Z myślą o rozwijającej się i coraz popularniejszej turystyce żeglarskiej, w krótkim czasie pogłębiono i przebudowano dawny zaniedbany basen portowy, tak by można było bezpiecznie wpłynąć i wygodnie zacumować. A jednocześnie mogą znaleźć tutaj schronienie 52 jednostki pływające, o zanurzeniu maxymalnie do 2,5 m.

Zaroiło się więc przy nabrzeżach i pomostach: można podziwiać kunszt odwiedzających marinę starannie utrzymanych starych łodzi z ich tradycyjnym takielunkiem i wyposażeniem, przeważają popularne jachty zatokowe, ale już w pierwszych dniach zawitały tutaj i najnowsze konstrukcje. ( dobrze by było zastąpić to określenie – konstrukcje).
Obowiązkowy klar na pokładzie i niekończące się „morskie opowieści” od razu wytworzyły specyficzną atmosferę tego urokliwego miejsca.
Zbudowano tradycyjne nabrzeże cumownicze, szczególnie z myślą o jachtach większych, o długości do 12 metrów.
Ale są nieczęsto jeszcze w krajobrazie naszych marin spotykane pomosty i trapy pływające, szczególnie wygodne dla niewielkich jednostek.
Marina w Wapnicy posiada pełną infrastrukturę, odpowiadającą najnowszym standardom tego typu niewielkich obiektów.
Slip, efektowny budynek bosmanatu to poza koniecznymi pomieszczeniami biurowymi i administracyjnymi, pomieszczenie sprzyjające lądowym ucztom, zaplecze techniczne i dobrze wyposażone sanitariaty.
Mimo, że jest to najmłodsza z marin na Zachodniopomorskim Szlaku Żeglarskim zdążyła się już dobrze wpisać się w kalendarz tradycyjnych na Zalewie imprez.

Kulminacją sezonu były bardzo udane regaty o Międzyzdrojską Błękitną Wstęgę Zalewu Szczecińskiego – nowa impreza, która przyciągnęła nie tylko szczecińską brać żeglarską.
Przypływając do Mariny w Wapnicy nie można jednak zapominać o rozkoszowaniu się okolicą.
Trzeba koniecznie, na przykład zamiast szotów ująć w dłonie kierownice roweru, by lepiej poznać niezwykłe i ciekawe otoczenie wapnickiej mariny, dając jachtom czas na bezpieczny odpoczynek.

Contact Information

Gmina Międzyzdroje 72-500 Wapnica, Poland

GPS coordinates – Google Maps:

53.880033,14.426420


Serwis: https://znoclegami.pl/wapnica/ – Tanie noclegi, kwatery, pokoje gościnne w Wapnicy

Wapnica (powiat kamieński)

wieś w województwie zachodniopomorskim

Wapnica (niem. Kalkofen) – wieś w województwie zachodniopomorskim, w powiecie kamieńskim, w gminie Międzyzdroje, 5,5 km na południe od Międzyzdrojów.

Wieś położona na wyspie Wolin, wzdłuż południowego skraju Doliny Trzciągowskiej, pomiędzy leśnymi Pagórkami Lubińsko-Wapnickimi Wolińskiego Parku Narodowego. Na południu Jezioro Turkusowe i obszar ochrony ścisłej im. prof. Władysława Szafera. 1 km na wschód-północny wschód obszar ochrony ścisłej im. dr. Bogdana Dyakowskiego. Na zachodzie, nad jeziorem Wicko Wielkie (zatoka Zalewu Szczecińskiego) – port Wapnica.

Wieś letniskowa, założona w połowie XVII w., dawniej znana z rozległych pokładów kredy (porwak lodowcowy), która była tu wydobywana na potrzeby dużej cementowni w pobliskim Lubinie (0,5 km na południe od portu w Wapnicy).

Jezioro Turkusowe – jedna z atrakcji Wolińskiego Parku Narodowego, na południu Wapnicy. Jezioro powstało na skutek zalania wyrobisk dawnej kopalni kredy wodami podskórnymi. Na południowym wysokim brzegu (Piaskowa Góra) punkt widokowy. W pobliżu znakowany niebieski turystyczny Szlak Nad Bałtykiem i Zalewem Szczecińskim (Międzyzdroje→ Wolin).

Znajduje się tu również Szkoła Podstawowa nr 2 przy ul. Jodłowej 3.

Kaplica adaptowana z budynku mieszkalnego (ul. Turkusowa 7). W pobliżu (ul. Turkusowa 9) plebania parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Lubinie.

W latach 1975–1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa szczecińskiego.

Pomniki przyrody i drzewa pomnikowe

 • cisy na ul. Turkusowej:
  • „Turkus 1” – o obwodzie 270 cm
  • „Turkus 2” – o obwodach 105+55+90 cm
  • „Turkus 3” – o obwodach: 45+60+50+50 cm
  • „Turkus 4” – o obwodzie 70 cm
  • „Turkus 5” – o obwodzie 170 cm
  • „Turkus 6” – o obwodach 125+90 cm
 • dąb „Prastary” (u. Turkusowa) o obwodzie 705 cm, podpalony w 2015 roku
 • dęby „Bliźniaki”
 • dęby „Pamięci” (ul. Turkusowa i ul. Jodłowa) o obwodzie średnim 250 cm, dęby zasadzone na rzucie trójkąta równobocznego o boku 2 m
 • dąb „Perun” – dąb szypułkowy (ul. Turkusowa 16)
 • dęby szypułkowe na ul. Turkusowej:
  • dąb „Orlik 1”,
  • dąb „Orlik 2”,
  • dąb „Orlik 3”

https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Wapnica_(powiat_kamie%C5%84ski)